АНАЛІЗ
анонімного анкетування громадян-відвідувачів Куп’янського міськрайонного суду Харківської області, проведеного з 1 по 5 вересня 2014 року.
Діяльність суду є дещо закритою від громадськості через недостатність інформації про стан речей у судовій системі, діяльності суддів та суду в цілому, що у свою чергу є передумовою появи у свідомості громадян негативного ставлення до суду. Сьогодні інформація розглядається як один з найважливіших ресурсів розвитку сучасного суспільства – тому громадськість має бути належним чином проінформована про стан речей у судовій системі, оскільки необхідно, щоб права кожного громадянина, який звернувся до суду про їх захист були захищені. Метою комунікативної стратегії судової влади є формування довіри громадян до суду в Україні, тому пріоритетним напрямком у роботі суду та суддів є забезпечення відкритості роботи через співпрацю з громадянами та пресою. Необхідним є дотримання гласності та відкритості судових процесів, поширення інформації про діяльність суду, і не менш важливим є створення всіх необхідних умов як для відвідувачів, так і для працівників суду.
В період з 01.09.2014 року по 05.09.2014 року у Куп’янському міськрайонному суді Харківської області було проведено анонімне анкетування відвідувачів суду щодо організації його діяльності у рамках Всеукраїнської акції "Зміцнимо довіру громадян до суду". Метою даного анкетування є оцінка доступності правосуддя, ефективності організації роботи суду та незалежності, неупередженості суддів під час судового розгляду справ, розроблення відповідних рекомендацій для вирішення проблемних питань і удосконалення діяльності судів, органів суддівського самоврядування та інших органів судової влади та зміцнення довіри громадян до суду.
Про заплановане опитування громадян Куп’янським міськрайонним судом 27 серпня 2014 року на веб-сторінці суду та інформаційному стенді, у приміщенні суду, було розміщено відповідні оголошення.
Згідно з планом проведення анонімного анкетування громадян – відвідувачів суду, протягом вказаного періоду в приміщенні суду всім відвідувачам Куп’янського міськрайонного суду Харківської області були запропоновані анонімні анкети для заповнення, які містили 12 запитань.
Аналіз результатів опитування громадян – відвідувачів суду показав наступні результати: усього в опитуванні взяли участь 104 громадянина – відвідувача Куп’янського міськрайонного суду Харківської області, результати опитування наведені у статистичному звіті.
По першому питанню анкети щодо оцінки відвідувачами суду зручності умов перебування громадян в суді (достатність та зручність місць для очікування, оформлення документів, ознайомлення з матеріалами справи та підготовки до судового слухання; чистота та прибраність приміщень суду; можливість користування туалетами тощо) отримані наступні результати (кількість відповідей):
Незадовільно – 2 (1,9% від загальної кількості опитаних);
Задовільно – 10 (9,6%);
Добре – 49 (47,1%);
Відмінно – 40 (38,5%);
Важко сказати – 3 (2,9%).
По другому питанню анкети щодо оцінки повноти, якості та доступності інформації для відвідувачів суду (наявність інформаційних стендів, зразків документів, порядку сплати судового збору; зрозумілість інформації щодо місця та часу проведення судових засідань; наявність інформації в Інтернеті тощо) отримані наступні результати:
Незадовільно – 2 (1,9%);
Задовільно – 6 (5,8%);
Добре – 37 (35,6%);
Відмінно – 58 (55,8%);
Важко сказати – 1 (0,9%).
По третьому питанню анкети щодо оцінки ефективності організації роботи суду (дотримання строків та процедур розгляду справ; вчасність отримання повідомлень про розгляд справ; обґрунтованість затримки/перенесення судових засідань тощо) отримані наступні результати:
Незадовільно – 1 (0,9%);
Задовільно – 11 (10,6%);
Добре – 46 (44,2%);
Відмінно – 44 (42,3%);
Важко сказати – 2 (1,9%);
По четвертому питанню анкети щодо незалежності та неупередженості суду при розгляді справи отримані наступні результати:
Ні – 3 (2,9%);
Скоріше ні – 5 (4,8%);
Скоріше так – 21 (20,2%);
Так – 64 (61,5%);
Важко сказати – 11 (10,6%).
По п’ятому питанню анкети щодо коректного та ввічливого ставлення суддів до відвідувачів суду (сторін по справі) отримані наступні відомості:
Ні – 3 (2,9%);
Скоріше ні – 3 (2,9%);
Скоріше так – 22 (21,2%);
Так – 70 (67,3%);
Важко сказати – 6 (5,8%).
По шостому питанню анкети щодо коректного та ввічливого ставлення працівників апарату суду до відвідувачів суду отримані наступні відомості:
Ні – 1 (0,96%);
Скоріше ні – 2 (1,9%);
Скоріше так – 15 (14,4%);
Так – 82 (78,8%);
Важко сказати – 4 (3,8%).
Відповіді на сьоме запитання анкети щодо однакового (без упереджень) ставлення до чоловіків та жінок (сторін по справі, свідків тощо) виглядають наступним чином:
Ні – 1 (0,96%);
Скоріше ні – 1 (0,96%);
Скоріше так – 18 (17,3%);
Так – 80 (76,9%);
Важко сказати – 4 (3,8%).
У восьмому питанні анкети відвідувачам пропонувалося оцінити ефективність виконання суддями своїх функціональних обов’язків (дотримання процедур відкриття провадження у справі, забезпечення доказів, забезпечення позову):
Ні – 3 (2,9%);
Скоріше ні – 1 (0,96%);
Скоріше так – 14 (13,5%);
Так – 77 (74%);
Важко сказати –9 (8,6%).
На дев’яте питання щодо прийнятті судом справедливого рішення по справі опитування показало наступні результати:
Ні – 6 (5,8%);
Скоріше ні – 1 (0,96%);
Скоріше так – 29 (27,9%);
Так – 61 (58,7%);
Важко сказати – 7 (6,7%).
Десятим питанням анкети респондентам було запропоновано відповісти щодо відомих фактів корупційних дій та хабарництва суддів та працівників суду:
Ні – 97 (93,3%);
Скоріше ні – 0;
Скоріше так – 0;
Так – 7 (6,7%);
Важко сказати – 0.
Відповіді на одинадцяте питання щодо довіри суду у якому розглядається справа опитуваних виглядають наступним чином:
Ні – 4 (3,8%);
Скоріше ні – 2 (1,9%);
Скоріше так – 24 (23,1%);
Так – 66 (63,5%);
Важко сказати – 8 (7,7).
Дванадцятим питанням анкети пропонувалося визначити ступінь довіри респондентів взагалі судовій владі України:
Ні – 11 (10,6%);
Скоріше ні – 8 (7,7%);
Скоріше так – 25 (24%);
Так – 52 (50%);
Важко сказати – 8 (7,7%).
Аналізуючи відомості, отримані під час проведення опитування громадян - відвідувачів суду, слід зазначити, що відмічений достатній рівень:
- зручностей умов перебування громадян в суді - становить 85,6%.
- повноти, якості та доступності інформації в суді - становить 91,3%.
- ефективності організації роботи суду - становить 86,5%.
Таким чином, більшість громадян вважають достатнім обсяг інформації, який розміщений на стендах у приміщенні суду та на сайті суду, оскільки більшість відповідей були "добре" та "відмінно".
Щодо питань про коректне та ввічливе ставлення суддів та працівників апарату до відвідувачів суду респонденти надали позитивну оцінку («скоріше так» та «так») становить – 88,5% та 93,3% відповідно .
Щодо думки громадян про незалежність та неупередженість суду при розгляді справи та забезпеченості справедливого судового розгляду – вона є неоднозначною, оскільки 72,1% від загальної кількості опитуваних відповіли - «скоріше так» та «так», але ж негативну оцінку «ні» та «скоріше ні» становить – 7,7 %, також 11 (10,6%) опитуваним було важко відповісти на це питання.
На питання щодо довіри суду у якому розглядається справа опитуваного позитивну відповідь ("скоріше так" і "так") надали 90 відвідувачів зі 104 опитаних (або 86,5%).
Отримані результати обробки анкет свідчать про те, що ступінь доступності, незалежності та неупередженості правосуддя у Куп’янському міськрайонному суді Харківської області є достатньо високою.